Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záchranařina

12. 2. 2007

 S JAKÝM PSEM? JAKÝM PSEM?
        Pro záchranářský výcvik nejsou předurčena ani preferována žádná speciální plemena psů, jedná         se o příslušníky mnoha ras, často i křížence, ale vždy by se mělo jednat o jedince s výraznými             dispozicemi pro pachové práce, s vyrovnanými povahami, pevnými nervy a dobrým fyzickým                 fondem. Nejvhodnější pro jakýkoliv výcvik, tedy i pro záchranářský, jsou příslušníci tzv. pracovních         plemen, tedy všichni ovčáci (němečtí, belgičtí, holandští, francouzští) dále boxeři, knírači všech             velikostních rázů, erdelteriéři, dobrmani, rotweileři, z původně loveckých pak retrívři, ohaři, v                 posledních letech se rozmáhají i pastevecká plemena (border kolie) a celá řada dříve velmi málo         vídaných plemen (stafordi, pitbulové, ridžbeci), následně pak celá škála nejrůznějších kříženců.

 JAKÝ ČLOVĚKJAKÝ Č        Činnost kynologa záchranáře přináší často dost odlišné situace, než si adept představuje.                 Každopádně však vyžaduje obětavost, houževnatost, dost velkou porci odříkání, tvrdé dřiny a                 odhodlání být prospěšný druhým. Přináší někdy velice těžké okamžiky, náročné nejen fyzicky,             ale hlavně psychicky. Kromě dokonalé znalosti výchovy psů a jejich výcviku je od psovoda                 vyžadována celá řada dalších znalostí a dovedností, které provázejí práci záchranáře: znalost první         pomoci, zacházení s motorovými vozidly, motorovými čluny, sněžnými skútry, motorovými                 pilami, zacházení s lany a uzly, znalost slaňování z vrtulníků apod. Především je však vždy                 vyžadováno zapálení pro věc, pro záchranářskou činnost, pro hlubší poznávání problémů                     souvisejících s prací kynologa-záchranáře. Je vítán každý, koho neoslovil dril běžných městských         cvičišť a je ochoten pro záchranářský výcvik něco obětovat. Odměnou je soužití v kolektivu stejně         smýšlejících lidí, řada skvělých zážitků se svým psem, téměř osmdesát nových kamarádů, na             které je možno se spolehnout, a stále rostoucí škála vzpomínek na nezapomenutelné akce, které         nikdy neblednou…

 KAM SE OBRÁTIT?       KAM SE OBRÁTIT?
        Pro budoucí zájemce o záchranářský výcvik jsou instruktoři záchranné brigády připraveni                     zodpovědět jakýkoli dotaz ohledně výcviku jejich psa a pomoci v přípravě na zkoušku ZZZ                     (zkoušku záchranářské způsobilosti), která je určena pro veřejnost. Tato zkouška má za cíl                 prověřit, je-li pes schopen budoucího záchranářského výcviku a psovoda prostřednictvím                     rozhodčího informovat o dalších možnostech výcviku, případně podmínkách členství v záchranné         brigádě.

        ZDROJ:

        http://www.jihocesti.zachranari.cz/

        http://www.zachranari.cz/

        http://www.zachranari.org